Inspirujte se jarní kvetoucí nádherou aneb Kvetoucí cibuloviny v trávníku

Snad nejlépe vyniknou cibuloviny vysazené v trávnících. Jarní zeleň podpoří jejich pestrost květů a jako by díky nim náhle ožila. A protože kvetení brzkých jarních cibulovin nemá příliš dlouhého trvání, nemusíme se obávat, že bychom pak kvůli nim nemohli začít včas se sečením trávníku.

Inspirujte se jarní kvetoucí nádherou aneb Kvetoucí cibuloviny v trávníku
Inspirujte se jarní kvetoucí nádherou aneb Kvetoucí cibuloviny v trávníku (Zdroj: Shutterstock)

Ať už pěstujeme v trávníku nízké kosatečky, modřence, krokusy nebo jemné sněženky, vždycky nás budou těšit v období, kdy toho na zahradách a v přírodě ještě příliš mnoho nekvete.

Čemu se zde nejlépe daří

Jelikož i v přírodě se cibulnaté rostliny vyskytují ve skupinách, měli bychom totéž dodržovat i při umělé výsadbě v trávnících. Osaměle vysazené nevytvoří náležitý efekt.

Ideálním místem pro výsadbu je pro ně nepříliš hustý a vysoký trávník, nejlépe v okolí stromů, kde se často zachytí spadané listí. To po čase zetleje a vytvoří příhodné podmínky pro rašící cibuloviny. Takovéto podmínky jsou ideální pro růst ladoněk (Scilla), modřenců (Muscari), ladoniček (Chionodoxa), sněženek (Galanthus), bledulí (Leucojum), kosatečků (Iridodyctyum) a pochopitelně i pro okouzlující žluté korunky nádherných talovínů (Eranthis) nebo narcisů (Narcissus).

Do trávníků můžeme na vhodných místech vysazovat klidně i řebčíky kostkované (Fritillaria meleagris), které krásně rozkvétají již v dubnu anebo také například modře kvetoucí hyacintovce španělské (Hyacinthoides hispanica).

Miniaturní kosatečky

Za příznivých podmínek se setkáváme s prvními květy kosatečků někdy již v únoru. Na 20 až 30 cm vysokém stonku se objeví jediný květ. V tomto období jsou v trávnících opravdovými modře nebo žlutě kvetoucími skvosty. Známé jsou zvláště druhy Iridodyctyum danfordiae – kanárkově žlutě kvetoucí kosateček s olivově zeleným tečkováním a příjemnou vůní. Jako harlekýn vypadá Iridodictyum bistrio a podobně vyhlíží i Iridodictyum bistrioides. Jeho květy mohou mít různé barevné kombinace, například světle modré a tmavě modré, nebo fialově modré se žlutými, fialovočernými anebo oranžovými vzory. Za svůj název vděčí kosateček síťovaný Iridodictyum reticulatum své cibulce. Tu obklopuje pouzdro se strukturou síťky.

Jaká půda je nejvhodnější

Léty pěstování se pro cibuloviny nejlépe osvědčila písčitohlinitá půda s neutrální až slabě alkalickou reakcí.  Měla by být rovněž dobře zásobená humusem. Jako naprosto nevhodné pro cibuloviny a hlíznaté rostliny jsou půdy zamokřené anebo naopak zcela vysušené. Pokud bychom se rozhodli půdu vylepšit, můžeme tak učinit obohacením kompostem nebo těžší zeminou, nikdy však nesmíme použít k cibulovinám pro přidání do půdy čerstvý hnůj.

Nedostatek vody v půdě může u cibulovin způsobit růstové poruchy anebo poruchy tvorby podzemních orgánů.

Výsadbu cibulovin jednoho druhu neopakujeme na týchž místech alespoň 6 let. Mohli bychom tím přispět k přemnožení chorob anebo ke vzniku velkých ztrát.

Ideálními pomocníky pro výsadbu cibulovin, zvláště do trávníků, jsou sazeče, které vyříznou a vyhloubí vždy potřebné množství trávníku a zeminy pro vložení cibule. Sazeče na cibuloviny jsou k dostání v různých velikostech a odlišných typech provedení.

 

Publikováno: 03.03.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Abecedazahrada, Zahrada je radost

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba jarních cibulovin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, že říjen je ideální čas na výsadbu jarních cibulovin?

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

Výsadba botanických cibulovin

Výsadba botanických cibulovin

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.